МЕДИКО-ЕКОНОМІЧНЕ ОБГРУНТУВАННЯ ВИКОРИСТАННЯ ОДНОРАЗОВОГО ОДЯГУ, БІЛИЗНИ ТА ПОКРИТТІВ ОПЕРАЦІЙНОГО ПОЛЯ
МЕДИКО-ЕКОНОМІЧНЕ ОБГРУНТУВАННЯ ВИКОРИСТАННЯ ОДНОРАЗОВОГО ОДЯГУ, БІЛИЗНИ ТА ПОКРИТТІВ ОПЕРАЦІЙНОГО ПОЛЯ
С. С. Афанасенко,
керівник з маркетингу та продажів ТОВ «Фірма» Технокомплекс«, ТМ "Славна"
Проблема використання одноразового одягу, білизни і покриттів операційного поля, тільки що встала перед Україною, давно і досить успішно вирішено в розвинених країнах. Наприклад, в Англії одноразовий одяг і білизна використовуються у медичних закладах вже більше сорока років. Аналізуючи досвід країн Прибалтики, Білорусі, Росії, які прийняли відповідні державні програми по впровадженню одноразового медичного одягу і білизни, переконуємося в істотних переваги застосування одноразової одягу, білизни і т. д... Враховуючи прагнення впроваджувати у вітчизняній медицині світові стандарти лікування та дотримуватися курсу на євроінтеграцію проблема набуває все більшої актуальності. Дослідження світової тенденції витіснення з медичної галузі традиційного бавовняного медичної одягу та білизни аналогічними виробами з нетканих матеріалів одноразового використання показує, що це один з етапів глобальної переоснащення закладів охорони здоров'я, Яке почалося з одноразових шприців і успішно продовжується в сфері хірургічного інструментарію. Дуже важливим є глибоке розуміння головними лікарями, адміністраціями лікувальних установ невідворотності процесу такого переоснащення та сприяння зміні ментальності персоналу і пацієнтів.
Для того щоб скласти найбільш повне уявлення про предмет розгляду, наведемо деякі технічні характеристики матеріалів, з яких виготовляється одяг одноразового використання.
Неткані матеріали — це текстильні вироби з волокон і ниток, з'єднаних між собою методом склеювання. Склеювання відбувається за допомогою таких способів, як гаряче пресування, виготовлення полімерів конденсаційних структур і т. д. Розрізняють наступні види нетканих матеріалів:
**Спанбонд** — 100% поліпропілен, волокна якого з'єднані між собою термічним способом. Використання спанбонду для медичних цілей, обумовлюється насамперед його високими функціональними властивостями: Микропористисть, гідрофільність (гідрофобність — якщо тканина ламінована), хороша повітропроникність одночасно з полезахисних функцією, антисептичнисть (хвороботворні бактерії не розмножуються на синтетичних матеріалах), відсутність ворсу (надзвичайно важливо в місцях контакту спанбонду з поверхнею рани), Комфортність при носінні і економічність при виготовленні. Вироби з спанбонду не викликають алергії, вони кислототривкі і лугостійкі.
**СМС** — композитний матеріал на основі спанбонду. Він на 100% складається з поліпропіленових (СМС волокон і трьох шарів: шар спанбонду — бар'єрний шар мельтблауна — шар спанбонду). Мельтблаун — це матеріал з поліпропіленових волокон товщиною від 0,01 до 0,2 мікрона. Він має дуже високі абсорбуючі властивості, завдяки чому композитні матеріали на його основі не пропускають біологічних рідин, жирів, хімічних речовин. Шар мельтблауна підвищує антибактеріальні властивості СМС порівняно з традиційним спанбондом в сім-десять разів, що дуже важливо для медичного персоналу.
**Спанлейс** (фибрелла) — тканина, яка виготовляється шляхом зв'язування віскозних (до 80%) і поліефірних (до 20%) волокон струменем води під високим тиском, без застосування клею. Крім відсутність ворсу, спанлейс характеризується об'ємністю, м'якістю і близькістю по тактильним відчуттям до бавовняних тканин.
Неткані матеріали і вироби з спанбонду, СМС, спанлейсу пройшли апробацію в багатьох провідних інститутах і клініках світу, яка підтвердила їх високу ефективність.
Асортимент виробів з нетканих матеріалів надзвичайно широкий. Це одяг для лікарів (халати хірургічні, костюми (куртка і штани), шапочки, маски, бахіли. Одяг для пацієнтів (комплекти акушерські, для пологів, ортопедичні, офтальмологічні, стоматологічні та інші), одяг для відвідувачів (накидки, шапочки-берети, маски, бахіли низькі), одяг захисний (комплекти Анти-СНІД, комбінезони), Комплекти покриттів операційних (для кесаревого розтину, для лапароскопії, для торакальних операцій, абдомінальних, кардіохірургії та інших). Операційні покриття для кардіохірургії виготовляються з ламінованого спанбонду у вигляді великого простирадла з виділеним операційним полем у вигляді вирізу потрібного розміру, краї якого прикріплюються до шкіри пацієнта з допомогою спеціальної адгезивної стрічки. Вони можуть доповнюватися кишенями для збору рідини і трубками для його відводу.
Основною перевагою одноразового одягу, білизни та покриттів операційних полів є істотне зниження ризику занесення інфекції під час медичних маніпуляцій та оперативних втручань.
Останнім часом проблема госпітальних інфекцій набуває все більшого загострення у всьому світі. У зв'язку з підвищенням антибиотикостийкости мікроорганізмів, появою нових агресивних штамів, боротися з якими стає все важче, у багатьох країнах ця проблема розглядається крізь призму національної безпеки. За визначенням Європейського бюро ВООЗ, госпітальна інфекція — це будь-яке клінічно виражене захворювання мікробного походження, що уражає хворого в результаті його госпіталізації або відвідування лікувального закладу, а також персонал лікарні — в результаті здійснюваної ним діяльності. Налічується близько 100 нозологічних форм внутрішньолікарняних інфекцій, збудниками яких є понад 80 видів мікроорганізмів. Спектр збудників у кожному стаціонарі може бути різний і залежить від його профілю, політики застосування антибіотиків і т. п... Причиною виникнення госпітальних інфекцій часто стають порушення санітарно-епідеміологічного режиму в лікувальних установах. Проблема посилюється через зношеність стерилізаційного обладнання, недостатня кількість і обмежений асортимент дезінфекційних засобів.
Досвід інших країн переконливо свідчить про ефективність використання одноразового матеріалу для профілактики внутрішньолікарняних інфекцій. Так, наприклад, у результаті досліджень, проведених у Британії під керівництвом професора J. F. Moylan, було встановлено, що відсоток виникнення післяопераційних інфекційних ускладнень при використанні одноразових нетканих матеріалів зменшується до 2,9% у порівнянні з 6,2% при використанні звичайного текстилю. Цікаві дані наводять фахівці НВЦ «Уралмедсоцэкономпроблем» (Росія): у пологовому відділенні міської лікарні № 14. Єкатеринбурга, яке повністю перейшло на використання одноразового медичного одягу для персоналу і пацієнтів, за півроку кількість післяпологових ускладнень зменшилася в 1,5 рази в порівнянні з контрольною групою жінок-породіль, А частота кишкових і шкірних захворювань у дітей першого місяця життя знизилася на 16-31% порівняно з попереднім періодом. Отримані результати красномовно свідчать, що використання одноразового одягу та білизни є високоефективним з медичної точки зору. А щодо профілактики внутрішньолікарняних інфекцій — використання одноразових нетканих матеріалів є практично безальтернативним.
Сьогодні звичайний медичний одяг не може ефективно захистити медперсонал від інфікування вірусним гепатитом, Снідом і т. д... Крім того, небезпечний і сам спосіб обробки забруднених кров'ю і виділеннями одягу та білизни для операцій і маніпуляцій. Сучасні матеріали одноразового використання, такі як ламінований спанбонд, мають високі захисні властивості, які відповідають всім вимогам санітарії і гігієни і рекомендовані для роботи фахівців лікувально-профілактичних установ з мікроорганізмами II-III груп патогенності (СНІД, гепатити та ін ). Ламінований спанбонд не промокає, міцний, а кілька шарів одягу, які передбачені, наприклад, в комплекті одноразового призначення Анти-СНІД, повністю виключають потрапляння біологічно активних рідин на тіло.
Ще одна перевага одноразової одягу та білизни — економічність їх використання. Як згадувалося вище, більшість дезінфекційного та стерилізаційного обладнання наших лікувальних установ потребує заміни. Ефективні деззасобів дорогі, а традиційні не дають бажаного ефекту. В умовах недостатнього фінансування вирішити ці питання стає все важче. Спираючись на результати аналізу переходу на використання одноразового одягу одній з найбільших лікарень Свердловській області Росії (лікарня № 40 р. Єкатеринбург), опубліковані в науковій роботі «Створення науково-виробничої бази по випуску одноразової медичної одягу та білизни в Росії» (Вільке А Е, Северцева Ст. А, Дорофєєв в. І., Ручки А. В. ), спробуємо знайти відповідь.
У структурі витрат при користуванні багаторазовим м'яким інвентарем частка витрат на санітарну обробку і стерилізацію становить від 60 до 84%. На придбання цього інвентарю витрачається від 16 до 40% (залежно від відділення, наприклад хірургія — 65 і 35%, пологове відділення — 84 і 16%). Розрахунки показали, що в результаті заміни багаторазового одягу і білизни одноразовими витрати ЛПЗ за рік збільшилися лише на 3%. Але враховуючи постійне підвищення цін на електроенергію і комунальні послуги, можна впевнено прогнозувати подальше зростання витрат на обробку і стерилізацію бавовняного одягу і білизни, що може привести до повного вирівнювання загальних витрат на експлуатацію багаторазового та одноразової одягу та білизни.
У проведених розрахунках не було враховано економію, отриману за рахунок скорочення витрат на лікування внутрішньолікарняних інфекційних ускладнень. Це дає підстави стверджувати, що використання одноразового одягу та білизни в ЛПУ не буде супроводжуватися збільшенням витрат, а, навпаки, сприятиме суттєвій економії коштів, яка в умовах підвищення цін на енергоносії та комунальні послуги буде постійно зростати. Крім того, через відсутність багаторазових циклів у складі лікувальних установ не стане таких підрозділів, як пральня, стерилізаційна, що позбавить лікувальний заклад невластивих йому функцій.
Ще одним важливим фактором, що впливає на впровадження одноразової одягу та білизни медичного призначення, є можливість зменшення витрат робочого часу та фізичного навантаження на молодший медичний персонал за рахунок відмови від прасування, Транспортування вантажів (один халат з спанбонду важить в 20 разів менше, ніж традиційний. Істотно поліпшується естетичний вигляд відділень медичних закладів.
Неможливо переоцінити всю важливість використання в галузі охорони здоров'я одноразової одягу та білизни та інших виробів з нетканих матеріалів нового покоління. У Росії та Білорусі вже діють державні цільові програми розвитку виробництва одноразового одягу та білизни, прийнята програма «Мати і дитя», які разом забезпечують фінансування придбання для лікувальних установ одноразової одягу та білизни в повному обсязі. І для вітчизняної медицини це давно назріла необхідність. Поки цю потребу в Україні забезпечують лише кілька вітчизняних виробників, які на свій страх і ризик виробляють одноразову продукцію медичного призначення з нетканих матеріалів нового покоління. Вони самостійно формують попит і проводять інформаційну роботу в ЛПУ. Сподіваємося, що з допомогою лікарів, відповідальних працівників закладів охорони здоров'я та громадськості ми зможемо вплинути на просування цієї сучасної і необхідної продукції на медичний ринок країни.
- ЧОМУ варто купувати саме у інтернет-магазину "СЛАВІНА"?ЧОМУ і НАВІЩО варто купувати саме у інтернет-магазину "СЛАВІНА"?ЧОМУ варто купувати саме у інтернет-магазину "СЛАВІНА"?
- Інгалятор сольовийСольова терапія як доповнююча терапія в процесі лікування хронічних респіраторних захворювань має свою історію. Спочатку даний вид лікування застосовувався емпірично, з волі випадку; пізніше він свідомо впроваджувався в практику дитячої медицини з метою більш ефективного лікування патології дихальних шляхів. За цей час більш чітко окреслювалось коло захворювань, на який даний вид лікування надавав найкраще вплив.Інгалятор сольовий