Ринок стерильних виробів медичного призначення в Україні
В. С. Гребенюк, лікар
Ринок стерильних виробів медичного призначення в Україні
р. Дніпропетровськ
Введення
Ще 10 років тому кожен житель України, приходячи в лікувальний заклад, не мав поняття про одноразових шприцах і абсолютно спокійно ставився до маніпуляцій, в яких використовувалися багаторазові шприци та голки. Що відбулося за останні 10 років з багаторазовими шприцами, ми знаємо — їх практично немає на ринку. Найбільш разючі зміни у свідомості споживача відбулися за останні 5 років.
Давайте відзначимо для себе три відмітні особливості цього товару:
шприц може бути використаний як медичним працівником, так і пересічним громадянином для надання допомоги собі або своїм близьким;
поширюються ці вироби в основному через аптечну мережу;
вартість шприца в роздрібній мережі аптек не перевищує 60 копійок.
Таким чином, шприци розподіляються на ринку через аптечну мережу, а утилізація відбувається не тільки в лікарнях, а, можна сказати, повсюдно. Якщо з ринком шприців є якась визначеність, то як йдуть справи з іншими товарами цієї групи?
Для цього нам треба відповісти на наступні питання.
Де повинні використовуватися зазначені вироби?
Хто потребує цієї продукції (хто її споживач)?
Від яких ринкових факторів залежить обсяг споживання цієї продукції?
Які завдання вирішуються при використанні цих виробів?
Почнемо по порядку.
Всі описані нижче стерильні вироби медичного призначення повинні використовуватися на етапах надання кваліфікованої медичної допомоги населенню в лікарнях, клініках, стаціонарах та інших лікувально-профілактичних закладах незалежно від відомчої підпорядкованості, форми власності та форми фінансування. Іншими словами, ці вироби не використовуються населенням, вони навіть не використовуються в поліклініках і поза стаціонарів. Таким чином, вони востребуются через медичних працівників — від медичних сестер і лікарів, які надають кваліфіковану медичну допомогу.
У цих виробах потребують усі хворі, яким показана госпіталізація. Слід одразу зазначити той факт, що чим важче патологія, з якою госпіталізований хворий, тим більша кількість зазначених виробів буде потрібно на всіх етапах ведення цього пацієнта.
Основними ринковими чинниками, визначальними утилізацію зазначених виробів, є наступні: загальний стан економіки, платоспроможність населення, законодавча база в медицині і охороні здоров'я, державне регулювання охорони здоров'я, освіченість населення, лікарська культура, захворюваність і смертність населення. Зазначені фактори настільки багатогранні, що ми повернемося до них після викладення основного матеріалу.
Однією з основних задач, яка вирішується при використанні стерильних виробів, є боротьба з інфекцією.
Особливо гостро проблема інфекції стоїть у пологових будинках, в опікових відділеннях, відділеннях хірургії, гінекології, реанімації та інтенсивної терапії, а також в неонатології та педіатрії. Нижче наведені всі основні продукти, які мають попит на ринку України. Дано їх короткий опис та вказані області застосування.
- Аспіраційні катетери
Однією з перших і обов'язкових маніпуляцій при народженні дитини, а також у дорослого, що знаходиться в операційній або палаті інтенсивної терапії, є туалет дихальних шляхів. Для цих цілей використовуються аспіраційні катетери.
Аспіраційні катетери призначені для:
туалету рото - і носоглотки;
аспірації мокротиння з дихальних шляхів.
Ці пристосування контактують зі слизовими дитини і дорослого нетривалий час і потрібні у великій кількості. Найбільш широко використовуються стерильні катетери одноразового застосування. Оптимальним матеріалом з урахуванням вартості і фізичних властивостей є полівінілхлорид (ПВХ).
Випускаються також аспіраційні катетери з прозорого ПВХ з силіконізованого поверхнею, що виключає змочування і, отже, знижує ефект прилипання. Вони призначені для видалення густий і рясною мокротиння.
Застосування: використовується як медсестрами, так і лікарями. Методам використання може бути навчений хворий або родич.
Реалізація: практично не продаються в роздрібній мережі. Ціна за штуку коливається від 2 до 3 гривень. Слід зазначити, що ціна цих виробів повинна бути порівнянна з ціною шприца.
- Зонди для ентерального харчування
Новонароджені немовлята, діти та дорослі, які страждають тими чи іншими захворюваннями, часто не можуть вскармливаться природним чином і потребують зондуванні шлунка для евакуації вмісту і ентерального харчування. Такі зонди стикаються з тканинами хворого більш тривалий час і до них пред'являються більш високі вимоги, ніж до аспіраційних катетерам. Вони бувають тільки одноразового застосування. Зонд повинен бути досить м'яким, рентгенконтрастным, часто зонди силиконизированы. Зонди з ПВХ вимагають зміни кожні 12-24 год, а з поліуретану можуть знаходитися в шлунку до декількох тижнів.
Довжина зондів для парентерального харчування дітей становить 50-100 см і більше (для интестинального харчування), для дорослих 125-150 див. Крім того, існують двухпросветные зонди.
Використання ентеральних зондів як аспіраційних катетерів можливо, але не раціонально із-за різниці в ціні.
Застосування: використовується як медсестрами, так і лікарями. Методам використання можуть бути навчені близькі, які здійснюють догляд за хворим в домашніх умовах.
Реалізація: практично не продаються в роздрібній мережі. Ціна за штуку коливається від 2 до 4 гривень. Ціна цих виробів повинна бути порівнянна з ціною крапельниці.
- Ендотрахеальні трубки для вентиляції легенів
Ці вироби використовуються для проведення штучної вентиляції легенів, а також для забезпечення прохідності дихальних шляхів у новонароджених, дітей і дорослих. Вони контактують зі слизової дитини протягом усього часу оперативного втручання або тривалості критичного стану хворого.
До цих виробів пред'являються високі вимоги. Вони повинні бути прозорі, мати з'єднувальний коннектор для підключення до дихальної апаратури, бути досить міцними і в той же час гнучкими, мати рентгенконтрастную смугу по всій довжині і сантиметрову градуювання на зовнішній стороні виробу, обов'язково наявність атравматичного наконечника трубки з міткою для визначення глибини її занурення в трахею.
Ендотрахеальні трубки для новонароджених і дітей, як правило, не мають манжети. Трубки для дорослих повинні мати манжету в обов'язковому порядку.
На практиці найбільш часто використовуються стерильні вироби, індивідуально упаковані і призначені для одноразового застосування.
Застосування: тільки лікарями. На практиці медичні сестри можуть виконати інтубацію трахеї.
Реалізація: практично не продаються в роздрібній мережі. Ціна за штуку коливається від 12 до 16 гривень.
- Внутрішньовенні, внутрішньо артеріальні катетери крапельниці
Ця група продуктів представлена кількома основними виробами:
Голки «метелики».
Внутрішньовенні катетери для установки в периферичні вени кінцівок.
Внутрішньовенні катетери для установки в центральні вени.
Внутрішньовенні катетери для установки з периферичних вен у центральні.
Всередині артеріальні катетери.
Катетери для лімфатичних судин і гемодіалізу.
Крапельниці.
Голки «метелики» являють собою голку з прикріпленими до її основи м'якими пластмасовими крилами, які призначені для зміцнення голки на шкірі. Від голки відходить прозорий подовжувач (15 або 30 см), і закінчується конструкція роз'ємом для з'єднання з крапельницею. Таким чином, в посудині весь час знаходиться голка. При найменшому необережному зміщенні шкіри або голки відбувається пошкодження стінки вени. У зв'язку з цим голки «метелики» використовуються для дуже коротких внутрішньовенних вливань — зазвичай до 1 години. Основні області застосування — педіатрія і амбулаторні короткочасні маніпуляції, де потрібно пункту вати малі вени.
Застосування: медсестрами і лікарями. На практиці все залежить від уміння і навичок медсестри. Якщо персонал навчений використовувати ці вироби, як правило, не виникає ніяких проблем.
Реалізація: продаються в роздрібній мережі аптек. Ціна за штуку коливається від 1 до 1,50 гривень.
Внутрішньовенні катетери для установки в периферичні вени призначені для тривалого внутрішньовенного вливання. Зовні це індивідуально упакований виріб, що має прозорий верх із тонкого пластика, через який видно катетер знаходиться всередині нього голка. На відміну від голок «метеликів» в посудині залишається катетер, а не голка. Хворий або медичний персонал може переміщати руку з катетером, не турбуючись про пошкодження вени. Тривалість перебування такого катетера у вені визначається матеріалом, з якого він виготовлений, заходами догляду за катетером і розчинами, які вливаються. Зазвичай — більше 3 діб. Основні області застосування — загальна практика при всіх видах хірургічного втручання — на період проведення операції або пологів.
Застосування: лікарями та середнім медперсоналом.
Реалізація: в невеликій кількості і асортименті продаються в роздрібній мережі. Ціна за штуку коливається від 3,8 до 5,0 гривень.
Внутрішньовенні катетери для установки в центральні вени призначені для тривалого внутрішньовенного вливання розчинів. Ці вироби повинні поставлятися в наборах з голкою, катетером, провідником для катетера, можливі й інші допоміжні пристосування. Тривалість перебування катетера у вені визначається тими ж факторами, що і у звичайного периферичного катетера. Слід зазначити: чим крупніше відень для встановлення катетера, тим більше ймовірність розвитку ускладнень, пов'язаних з перебуванням катетера у вені. В цьому випадку зростає роль матеріалу, з якого виготовлений катетер, і заходів щодо догляду за ним. Основні області застосування — відділення реанімації, кардіохірургія та онкологія.
Застосування: тільки лікарями.
Реалізація: практично не продаються в роздрібній мережі. Ціна за штуку коливається від 40 до 85 гривень та більше і залежить від виробів, що входять у набір.
Внутрішньовенні катетери для установки з периферичних вен в центральні вени дозволяють виробляти установку катетера в периферичній відні і провести його по ходу периферичної вени в центральну. У цьому випадку розчини потрапляють у центральну вену, а катетер знаходиться в периферичній відні. Таким чином, знижується ймовірність появи ускладнень, які зустрічаються при установці катетера в центральну вену. Такі катетери встановлюються хворим, яким потрібне тривалий час для стабілізації параметрів життєдіяльності. Основні області застосування— неонатологія (родові травми), реанімація, онкологія і відділення інтенсивної терапії.
Застосування: тільки лікарями.
Реалізація: практично не продаються в роздрібній мережі. Ціна за штуку коливається від 60 до 85 гривень.
Всередині артеріальні катетери призначені для катетеризації артерій і повинні витримувати тиск крові, часто ці катетери поставляються в наборах для проведення подібних маніпуляцій. Основні області застосування — судинна хірургія, токсикологія, кардіохірургія та онкологія.
Застосування: тільки лікарями.
Реалізація: практично не продаються в роздрібній мережі. Ціна за штуку коливається від 50 до 60 гривень.
Катетери для лімфатичних судин і гемодіалізу. Ці вироби використовуються лікарями для подачі ліків в лімфатичні судини, а також для проведення гемодіалізу та гемосорбції. Основні області застосування — лимфология, відділення реанімації, токсикологія, онкологія та відділення хронічного гемодіалізу.
Застосування: тільки лікарями.
Реалізація: практично не продаються в роздрібній мережі. Ціна за штуку коливається від 12 до 16 гривень
Крапельниці. Найбільш часто використовуваний пристрій для подавання рідких лікарських форм із ємності в судинну систему хворого. В Україні випускається два види крапельниць, які призначені для гумової пробки. Нові види крапельниць не випускаються. Область застосування — в лікувально-профілактичних установах.
Застосування: в основному середнім медперсоналом.
Реалізація: масово продається в роздрібній мережі. Ціна за штуку коливається від 2 до 3 гривень.
- Катетери для виведення сечі
Практика показує, що вкрай обмежене використання виробів цієї групи є причиною ускладнень та інфікування пацієнтів в стаціонарах.
Ця група катетерів представлена наступними виробами:
Катетери для виведення сечі з сечового міхура, без балона.
Катетери для виведення сечі з сечового міхура, з балоном.
Катетери для виведення сечі з ниркової миски — уретеральные катетери стенти — спеціальні катетери, що забезпечують тривале виведення сечі з нирки у сечовий міхур.
Набори з катетерами для пункції сечового міхура.
Катетери для виведення сечі з сечового міхура, без балона.
Ці вироби мають повсюдне застосування (операції, пологи) і поділяються на катетери для виведення сечі з сечового міхура у чоловіків та жінок. Основна функція катетерів — одноразове виведення сечі з сечового міхура. Жіночий катетер має довжину 19 см, а чоловічий — 40 див.
Застосування: в основному середнім медперсоналом.
Реалізація: вкрай мало продаються в роздрібній мережі. Ціна за штуку коливається від 2,8 до 3,5 гривень.
Катетери для виведення сечі з сечового міхура, з балоном.
Найбільш поширеним видом цих катетерів є катетер Фолея, створений близько 100 років тому. Він призначений для тривалого виведення сечі з сечового міхура хворого і має два або три канали. Один канал служить для роздування балона, другий — для виведення сечі, третій — для промивання і/або подачі лікарських препаратів в сечовий міхур і нижележащие відділи. Балон служить для утримання катетера в сечовому міхурі, ці катетери не треба підшивати до шкіри та інших тканин хворого. Зазвичай балон заповнюється стерильним розчином натрію хлориду. Розмір балона і матеріал, з якого виготовлений катетер, визначаються завданнями лікувального процесу. За кордоном для виведення сечі з сечового міхура використовують більше 250 найменувань катетерів. На жаль, незнання властивостей матеріалів, з яких вони виготовлені, призводить до повсюдного використання медперсоналом самих різних трубок, що призводить до зниження результатів лікування і збільшення числа ускладнень.
Застосування: лікарі та середній медперсонал у відділеннях урології, нейрохірургії, неврології.
Реалізація: продаються в роздрібній мережі в обмеженій кількості. Ціна за штуку коливається від 3 до 12 гривень.
Катетери для виведення сечі з ниркової миски — уретеральные катетери стенти.
Застосовуються тільки в урологічних відділеннях лікарями, які мають необхідне обладнання та досвід роботи. Уретеральные катетери являють собою трубку довжиною 80 см, всередині якої знаходиться гнучкий провідник. Цей катетер дозволяє вивести сечу із ниркової миски, але він не призначений для тривалого використання. Для тривалого виведення сечі з ниркової миски у сечовий міхур служить стент. Один кінець стента закріплюється в балії нирки, а інший знаходиться в сечовому міхурі, тим самим забезпечуючи пасаж сечі. Стенти можуть мати клапан, який знаходиться на міхурово частини виробу і не дозволяє сечі під час спорожнення сечового міхура попадати по сечоводу і стенту назад в нирку. Таким чином виключається інфікування верхніх відділів сечі вивідною системи хворого. Стенти можуть використовуватися декілька років, тому до матеріалів для виготовлення пред'являються особливі вимоги.
Реалізація: не продаються в роздрібній мережі. Ціна за штуку коливається від 100 до 200 гривень.
Набори з катетерами для пункції сечового міхура.
Призначені для надання лікарями невідкладної допомоги хворим з гострою затримкою сечі. Існують набори для дітей і дорослих. В набір входить: голка для пункції сечового міхура, катетер для введення через голку і виведення сечі, а також клейка стрічка для закріплення катетера на шкірі хворого.
Реалізація: не продаються в роздрібній мережі. Ціна за штуку коливається від 40 до 80 гривень.
На жаль, велика частина перерахованих вище виробів поки в Україні не проводиться.
Матеріали, з яких виготовляються вироби медичного призначення
Найбільш часто для виробництва виробів медичного призначення використовуються наступні матеріали: натуральний каучук, латекс і хімічні сполуки з його змістом, полівінілхлорид, поліуретани, силіконові каучуки та різні пластифікатори, стабілізатори та мінеральні наповнювачі.
- Вироби з гуми
М'яка гума — цей тип матеріалу відомий як мінералізована м'яка гума, виготовлена з натуральної гуми і медичних нешкідливих добавок, включаючи мінеральні наповнювачі. Основні характеристики — оптимальна твердість, висока стійкість до утворення петель і висока ступінь гнучкості. Переваги — рентгенівська определяемость і електропровідність, хороші експлуатаційні характеристики. Вироби, виготовлені з м'якої гуми, можуть стерилізуватися парою при 121°С або 134°С багаторазово (зазвичай двадцять разів чи більше), що має велике значення з точки зору економії.
В протилежність м'якій гумі існує звичайна гума — це стійка суміш натуральних каучуків з більш високу твердість по Шору.
Обережно! Гумові вироби не повинні використовуватися для чутливих пацієнтів з алергічними реакціями до матеріалів, її містить.
- Вироби з латексу і компаунди з латексом
Одним з таких виробів є латексно-силіконовий компаунд, який виготовляється фірмою RUSCH (Німеччина). Це ангидридный (безводний), хімічно перехресно пов'язаний коагулят, що отримується з натурального гумового латексу, який рафінований силіконовим компаундом великої молекулярної ваги.
Силікони (органічні сполуки кремнію) — це субстанції з високою стійкістю до температур і старіння, фізіологічної нешкідливістю; нагадують масло або віск. Володіють водовідштовхувальними властивостями, що перешкоджає осадженню, особливо водорозчинних або водомістких адгезивних субстанцій (утворення кірки), особливо у зв'язку з кристаллизирующимися речовинами в сечі.
Органічні сполуки кремнію несумісні з багатьма органічними речовинами. Вони відокремлюються і «пітніють». Це властивість зумовило використання виробів з цього матеріалу наступним чином: зовнішня поверхня, а також внутрішня поверхня порожнини покрита тонким шаром силікону, який автоматично оновлюється навіть після того, як змивається поверхнево-активними миючими засобами; він призводить до утворення крапель («поту») на латексному матеріалі.
Завдяки такому поєднанню властивостей матеріалу, солі, розчинені в сечі, не можу осісти на цьому матеріалі протягом тривалого часу.
Обережно! Латексні вироби не повинні використовуватися для чутливих пацієнтів з алергічними реакціями до матеріалів, його містить.
- Вироби з поливинилхлоридового (ПВХ) пластика
Ці вироби є з'єднанням ПВХ і фізіологічно нешкідливих пластифікаторів і стабілізаторів. Діапазон поверхневої текстури варіюється від надзвичайно блискучій до бархатистою. Залежно від мети матеріал може виготовлятися більш жорстким або м'яким, пофарбованим, матовим або прозорим.
Вироби, виготовлені з цих матеріалів, мають необхідну ступінь жорсткості, гнучкості і стійкості до утворення петель. Залежно від мети застосування матеріал може виготовлятися непрозорим до випромінювання, шляхом додавання відповідних речовин. За рахунок своїх властивостей матеріал підходить для виробництва надзвичайно гнучких виробів, наприклад армованих вставок всередину спіраллю з нержавіючої сталі. Матеріал стає більш податливим, коли на нього впливає тепло тіла, тому виріб добре адаптується до анатомічних особливостей організму.
- Вироби з поліуретану
Відмінною особливістю виробів з поліуретану є те, що вони зберігають свої пружні властивості майже незмінними в широкому температурному діапазоні. Ці властивості ідентичні при температурі тіла, так і при кімнатній температурі. Навіть при – 30°С деяка пружність все ще спостерігається. Дуже гладка поверхня та хімічні властивості зводять до мінімуму ризик інкрустації. Завдяки цьому з поліуретану можливе виготовлення надзвичайно тонких катетерів.
- Вироби з силікону
Високополімерний продукт виходить шляхом поліконденсації мономерних основних субстанцій. Силікон володіє еластичністю, подібно гумі, в результаті хімічних перехресних зв'язків. Вироби з силікону характеризуються фізіологічною нешкідливістю: здатністю до імплантації та стійкістю до старіння. Силікон стійкий до кисню, озону, ультрафіолетових променів і температур до 200°С, не токсичний. Вироби з силікону можна стерилізувати паром без обмежень при 121°С або 134°С. Особлива перевага — прекрасні тканині - і водовідштовхувальні властивості, які фактично усувають утворення кірки від крові або тканини.
Зберігання виробів медичного призначення
Не допускається навіть коротких екстремумів температури. Рекомендується використання приміщення для зберігання, обладнаного кондиціонером.
Для звичайних виробів температура не повинна опускатися нижче -10°C в зимовий період. Коли вироби з гуми, латексу і силікону зберігаються разом, то силіконові вироби можуть іноді набувати злегка рожевий відтінок. Причина цього явища — антиоксиданти, які містяться в гумових сумішах. Антиоксиданти здатні викликати зміну кольору силіконових виробів при циркулюючому повітрі. Рекомендується зберігати ці вироби окремо.
Підтримка певної міри вологості не обов'язково, хоча оптимальною є відносна вологість 65%.
Приміщення для зберігання гумових виробів повинні освітлюватися звичайними лампами розжарювання. Флуоресцентне освітлення випромінює певну кількість ультрафіолетових променів і блакитний світло завдає шкоди зносостійкості гуми.
Денне світло слід повністю виключити. Термін служби гумових виробів збільшується, якщо вони зберігаються на відкритих полицях в міцних картонних коробках, не надто щільно закритих. У першу чергу це відноситься до виробів з витягнутими частинами, наприклад: трубки з металевими наконечниками, трубки з латексними кулями, манжети, та ін. Ні в якому разі не можна допускати контакту виробів з відкритими металевими деталями, тому розпаковані вироби не слід тримати у пофарбованих металевих контейнерах.
Утилізація виробів медичного призначення
У відповідності з нормами, встановленими законом, перед переведенням використаних медичних виробів в категорію звичайних або спеціальних відходів їх необхідно стерилізувати. Це зазвичай виконується з допомогою автоклавної обробки.
Інший метод утилізації — спалювання відходів. Слід зазначити, що вироби з гуми і латексу при спалюванні виділяють невелику кількість двоокису сірки, в доповнення до вуглекислого газу і води. Зола містить невелику кількість цинкової окису і, можливо, силікати і сульфат барію.
Вироби, виготовлені з силіконових еластомерів, дають при спалюванні двоокис вуглецю і воду. Зола складається з двоокису кремнію.
Вироби з поліуретану можуть спалюватися. Залишки містять невелику кількість азоту, а також двоокису вуглецю і води. Зола від виробів, непроникних для випромінювання, що складається з сульфату барію.
Стерильні вироби з полівінілхлориду виділяють при згорянні значну кількість водню, на додаток до двоокису вуглецю (вуглекислого газу) і воді. Зола від виробів, непроникних для випромінювання, що складається з сульфату барію і, в деяких випадках, — з оксиду вісмуту. З-за виділення хлористого водню вироби з полівінілхлориду можуть утилізуватися тільки за допомогою спеціальних мусоросжигателей.
Вимоги до продажу
Для продажу медичних виробів ліцензія не потрібна. Обов'язкова реєстрація вироби в Україні.
Висновок
Як видно з вищевикладеного, зазначені стерильні вироби повинні використовуватися медичними працівниками — медичними сестрами та лікарями. На жаль, в лікарнях цих виробів немає або вони присутні в дуже обмеженій кількості. Причини цього наступні:
Лікарні дуже обмежені в коштах і можливості вибору лікарських засобів, обладнання, вирішення кадрових питань та ін
Практично відсутня недержавний сектор охорони здоров'я в частині надання висококваліфікованої медичної допомоги.
Жорстке державне регулювання охорони здоров'я.
Постійне директивне втручання держави в організацію медичної допомоги населенню.
Відсутність страхової медицини.
Відсутність стандартів та критеріїв якості лікування.
Низька інформаційна забезпеченість лікарів з низькою оплатою праці формує низьку лікарську і загальну медичну культуру.
Відсутність цілеспрямованого інформування населення про методи запобігання ускладнень і зараження тим чи іншим захворюванням при знаходженні в клініці або під час догляду за хворими.
Дефіцит вищеперелічених стерильних виробів призводить до зростання інфекційних ускладнень у стаціонарах і все більшого і безконтрольного використання антибіотиків там, де повинні використовуватися заходи індивідуального догляду. На тлі цього зростає загальна захворюваність і смертність населення в Україні. Це стосується як дорослого, так і дитячого населення. Ми знаємо про зростання туберкульозу та Сніду, сифілісу і гепатиту, з'явилася давно забута малярія.
Державна політика охорони здоров'я не в змозі запропонувати нічого більш цікавого, ніж зниження витрат. Як наслідок — посилення державного втручання в систему охорони здоров'я. Це, в свою чергу, призводить до зниження рівня медичного обслуговування, обмеження медичних послуг, а разом з цим і до значного скорочення робочих місць.
Оцінюючи нинішній стан охорони здоров'я в Україні і направляючи свої зусилля на його розвиток, необхідно враховувати наступні аспекти:
Попит на медичні послуги буде зростати.
Витримати цей ріст не під силу одному державному медичному охорони здоров'я, фінансованому з бюджету, а також на принципах солідарної допомоги всіх підприємств «бідному охорони здоров'я».
Прогрес у медицині, зокрема на ринку медичних виробів, позитивно позначиться на якості методів лікування в Україні. Завдання держави полягає в тому, щоб зробити висококваліфіковану медичну допомогу доступною для всіх громадян. Тому важливим стимулом для впровадження нових розробок в області охорони здоров'я є, насамперед, підвищення якості життя хворого та економічний ефект для українського господарства.
- ЧОМУ варто купувати саме у інтернет-магазину "СЛАВІНА"?ЧОМУ і НАВІЩО варто купувати саме у інтернет-магазину "СЛАВІНА"?ЧОМУ варто купувати саме у інтернет-магазину "СЛАВІНА"?
- Інгалятор сольовийСольова терапія як доповнююча терапія в процесі лікування хронічних респіраторних захворювань має свою історію. Спочатку даний вид лікування застосовувався емпірично, з волі випадку; пізніше він свідомо впроваджувався в практику дитячої медицини з метою більш ефективного лікування патології дихальних шляхів. За цей час більш чітко окреслювалось коло захворювань, на який даний вид лікування надавав найкраще вплив.Інгалятор сольовий