Продавець Інтернет-магазин "СЛАВНА" розвиває свій бізнес на Prom.ua 13 років.
Знак PRO означає, що продавець користується одним з платних пакетів послуг Prom.ua з розширеними функціональними можливостями.
Порівняти можливості діючих пакетів
Bigl.ua — приведет к покупке
Кошик
1733 відгуків
СЛАВНА інтернет-магазин
+380 (66) 903-35-44Vodafone
+380 (67) 512-32-45Київстар
Додати відгук

Використання рукавичок

Використання рукавичок

Можна виділити принаймні 3 міркування, за яким медичний персонал змушений користуватися рукавичками:
— рукавички знижують ризик професійного зараження при контакті з інфікованими пацієнтами або їх виділеннями (у зв'язку з цим використання рукавичок є важливим компонентом системи універсальних запобіжних заходів);
— рукавички знижують ризик зараження пацієнтів мікробами, які є частиною резидентної флори рук медичних працівників (з цієї причини, зокрема, рукавички використовуються при проведенні хірургічних операцій або перев'язці опікових ран);
— рукавички знижують ризик контамінації рук персоналу транзиторними збудниками і подальшої їх передачі пацієнтам.

У світлі вищевикладеного кілька порад, які можуть виявитися корисними при виборі рукавичок.

Рукавички повинні щільно прилягати до руки протягом усього часу використання.

Рукавички не повинні створювати дискомфорту і викликати втому або напруга в руках. Особливу увагу на це потрібно звернути увагу при одночасному використанні двох пар.

Рукавички повинні зберігати хорошу тактичну чутливість.

Рукавички повинні бути досить надійними в ризикованих ситуаціях (наприклад, при роботі з колючо-ріжучими інструментами).

Рукавички повинні містити мінімальну кількість речовин, що провокують алергічну реакцію (зокрема, її можуть викликати латекс, а також протеїни, що містяться в крохмальної при присыпочной пудрі).

Медичні рукавички — не просто атрибут сучасної клініки. Це єдина можливість працювати, не піддаючи ризику ні пацієнтів, ні себе.
Типи рукавичок

Рукавички бувають двох типів: хірургічні та оглядові (табл. 1). Хірургічні рукавички більш тонкі і довгі — вони доходять до передпліччя і повністю повторює анатомічну форму руки. На упаковці обов'язково є маркування — для правої або лівої руки. На кінчиках пальців гума тоненька, на манжеті — міцна. У сучасних моделях на долоні і на кінчиках пальців рукавичок поверхня ребриста, щоб інструмент надійно фіксувався в руці хірурга. Самі найтонші рукавички призначені для мікрохірургічних операцій, а от для роботи у відділенні травматології підійдуть товсті і міцні рукавички, які не рвуться навіть при значному зусиллі. Для акушерів і гінекологів випускають спеціальні супердовгі моделі рукавичок.

Оглядові рукавички універсальні, їх можна одягати на будь-яку руку. Вони більш короткі і найчастіше забезпечені валиком, щоб міцніше трималися на руці. В цьому є і зворотний бік: рукавички з валиком мають неприємну властивість заходило при надяганні. Для роботи у відділенні це не принципово, а ось в операційній створює певні складності. До того ж в складках, утворених валиком, осідають бактерії, тому у хірургічних рукавичок валик, як правило, відсутня.

При повторному використанні хірургічних рукавичок їх слід ретельно перевірити на наявність розривів і порізів. Дослідження показали, що невидимі розриви вірогідні при обробці рукавичок. В результаті вважається неекономічним обробляти хірургічні рукавички більше трьох разів.

Хірургічні рукавички можуть бути вимиті і або стерилізовані автоклавуванням, або повинні пройти глибоку дезінфекцію за допомогою кип'ятіння або обробки парою перед повторним використанням.

Господарські рукавички застосовуються при роботі з використаним обладнанням, яке може бути контаминировано кров'ю або виділеннями, а також при роботі з сміттям і білизною. Вони недорогі; можуть митися і повторно використовуватися багато разів. Товста гумова поверхня захищає прибиральників від ушкоджень, пов'язаних з уколом голками.

Пам'ятайте:
— ні кип'ятіння, ні обробка парою не вбивають повністю всі бактеріальні ендоспори;
— дешеве — не означає якісне;
— не користуйтеся рукавичками з тріщинами, відслоненнями або дірками і розривами.
Альтернатива латексу

Ще недавно всі рукавички виготовляли з латексу. Натуральний латекс, який одержують із соку каучукових дерев сімейства гевея, піддаючи його процесу вулканізації, це насичений білками матеріал. Від якості цього процесу залежить структура матеріалу.

Все б добре, та ось число людей, які страждають алергією на латекс, зростає з кожним роком. Причому справа не обмежується почервонінням і набряком, зареєстровані випадки анафілактичного шоку. Іноді доходить до смішного: висококласні хірурги, операційні сестри змушені відмовлятися від роботи тільки тому, що не можуть працювати в таких рукавичках. Ситуація радикально змінилася з появою нових синтетичних матеріалів, що не викликають алергії, — неопрену, нітрилу і поліуретану. При тестуванні з'ясувалося, що новітні рукавички, крім того, що антиалергенні, мають масу переваг перед старими: вони тонше, більш стійкі до пошкоджень, не руйнуються під дією хімічних розчинників, що особливо важливо для роботи в мікробіологічних лабораторіях. Крім того, всі синтетичні рукавички неопудрені, вони «дихають» і, значить, не сушать шкіру. Але і ціна у них відповідна — нітрилові рукавички в п'ять разів дорожче латексних.

Один час були популярні вінілові рукавички: вони теж не викликали алергії, були досить тонкими, відносно дешевими, але, на жаль, неміцними: рвалися в самий невідповідний момент. Тим не менше їх і досі використовують там, де немає безпосереднього контакту з кров'ю, наприклад у гінекологічних кабінетах. На деяких упаковках з латексними рукавичками можна побачити позначку «гіпоалергенні». Це означає, що рукавички зроблені з добре очищеного, якісного латексу, але, на жаль, алергію латекс викликає в будь-якому вигляді. Так що ця позначка — не більш ніж рекламний трюк.

Конгрес профспілок Британії домагається, щоб адміністрація медичних установ забезпечувала своїх працівників безпечними рукавичками. Сьогодні, за офіційними підрахунками, алергією на латекс страждає кожен десятий медик, і якщо у лікаря або сестри немає альтернативи (медичних рукавичок, виготовлених з іншого матеріалу), вони змушені змінювати професію. У деяких алергія настільки виражена, що навіть наближення до упаковки з рукавичками з каучуку викликає свербіж. Зареєстровані також випадки професійної астми та анафілактичного шоку.
Різнокольорові, як кульки

Рукавички бувають білими, блакитними, зеленими, коричневими. Але до моди це не має ні найменшого відношення: колір рукавичок не зобов'язаний поєднуватися з кольором хірургічного костюма. Це — маркування. Білими, жовтуватими, кольору слонової кістки і коричневими бувають лише латексні рукавички. Існує думка, ніби ніж вони біліше, тим якісніше. Але це помилка — відтінок кольору залежить тільки від типу латексу і ніяк не впливає на якість рукавичок. Для тонкої роботи, під мікроскопом, випускають коричневі рукавички: вони поглинають зайвий світло і не дають відблисків, тому очі хірурга втомлюються менше.

Синтетичні рукавички бувають блакитними або зеленими — залежно від матеріалу, з якого зроблені. Настільки яскраве забарвлення попереджає алергетиків, щоб вони не натягнули на руки помилково латексні рукавички.
Коли носити рукавички

Самі по собі рукавички не є єдиним надійним засобом запобігання інфікування, тому застосування рукавичок не є альтернативою миття та антисептичної обробки рук.

Будь-які, навіть найсучасніші і суперміцні рукавички мають свої «слабкі місця», знати які просто необхідно:
— часто рукавички «дають текти», і рідина проникає крізь матеріал, що відзначається при використанні 43 % вінілових рукавичок і 9 % латексних; найсумніше, що цей факт не помічають більше третини медичних працівників. Так що всім, хто користується рукавичками, необхідно звернути увагу на те, що протікання виникають найчастіше на кінчиках пальців, а також по всій області великого пальця;
— ніякі рукавички не є непроникними для мікробів на 100 % (за різними даними, проникними виявилися 4-63 % досліджених вінілових рукавичок і 3-52 % латексних); віруси здатні проникати всередину рукавичок, так як їх розміри порівнянні з розмірами микродырочек в абсолютно новій рукавичці;
— оскільки рукавички зроблені не з металу, вони не в силах захистити шкіру від гострих предметів. Наприклад, під час операцій пошкоджується 20-30 % хірургічних рукавичок (один з варіантів створити певний «запас міцності» — одягати одночасно дві пари рукавичок);
— тривала робота в рукавичках призводить до накопичення так званого рукавички соку, що містить велика кількість мікроорганізмів;
— при використанні рукавичок не тільки під час роботи з хворими, але і при дезінфекційної обробки поверхонь, стерилізації медичних інструментів і т. д. застосовуються хімічні речовини призводять до їх пошкодження. Наприклад, 15-хвилинний контакт з 75% етанолом викликає значні зміни структури рукавичок;
— прийняті методи обробки рукавичок багаторазового застосування знижують їх захисні властивості, сприяють підвищенню проникності; тобто рукавички одноразового застосування не повинні використовуватися повторно;
— миття рук в рукавичках між оглядів пацієнтів або між проведенням чистих і брудних маніпуляцій з тим самим пацієнтом не рекомендується. Крім того, що при цьому відбувається підвищення їх проникності, є дані про те, що навіть при виконанні повноцінної техніки миття рук (тертя, застосування очищаючого агента, висушування) не завжди вдається повністю видалити наявну флору.

У другій половині XX століття проблема якості стала не просто актуальною, але надактуальною — через все зростаючого числа заражених Снідом і гепатитом. Тепер захист потрібна не лише пацієнтам, але й самим медпрацівникам. І по суті, єдиним надійним засобом захисту став тонкий шар латексу на руках медперсоналу.
Абсолютна захист

На початку XIX століття виробництво медичних рукавичок поставили на потік, і воно стало масовим. Автоматизація виробництва дозволила опустити ціни на продукцію і забезпечити нею споживчий ринок. Однак індустріальна революція надзвичайно гостро поставила проблему якості. В умовах масового виробництва контролювати якість кожної пари не представлялося можливим. Звідси — неминучий відсоток браку.

На «бар'єрну» (захисну) функцію рукавичок впливає безліч факторів: тип і сорт, види процедур, тривалість шкарпетки, умови використання (наприклад, контакт з хімічними речовинами). Тому в першу чергу необхідно зіставляти фізичні характеристики різних видів рукавичок (розтяжність, ступінь проникності, легкість надягання, електричну провідність) з особливостями та специфікою конкретної роботи.

Як відрізнити якісну продукцію від неякісної? Насамперед — уважно вивчаючи упаковку, де представлена вся основна інформація про товар. Якщо рукавички зроблені солідною фірмою, яка поставляє свою продукцію в різні країни світу і працює за єдиним стандартом, вона дублює цю інформацію на мовах всіх країн-споживачів. Таким чином, медики всіх країн отримують одну і ту ж інформацію. Інший важливий ознака якості рукавичок — сама упаковка. Спеціальне покриття забезпечує захист рукавичок від руйнівної дії озону.

Якість рукавичок характеризується наступними параметрами:

  1. Алергенність (чистота рукавичок з точки зору змісту алергенів).

  2. Міцність і стійкість до механічних пошкоджень: натуральний латекс піддається процесу вулканізації. При ретельному дотриманні всіх норм латекс має ставати непроникним для бактерій і вірусів. Але якщо в технології відбувається збій, то в рукавичках з'являються дефекти, і вони вже не захищають медперсонал від інфекції, зокрема від зараженої крові.


Перший і найпоширеніший вид шлюбу — мікротріщини і дірки.

Другий — нерівномірна товщина рукавички (при натягу вона швидше за все порветься).

Третій — рукавички, довжина яких не відповідає стандарту (в коротку рукавичку можна заправити рукав халата). Всі перераховані вище причини пояснюються одним — бажанням виробника заощадити на сировину.

І нарешті, багато рукавички не мають фіксуючого валика, який перешкоджає їх сповзання з руки.

В умовах масового виробництва неможливо контролювати якість кожного виробу, тому контроль застосовується лише до невеликої частини виробів, і якість цієї частини має дати уявлення про якість всієї партії. Існує критерій, по якому вибирають рукавички та інші вироби медичного призначення сучасні клініки, — це так званий коефіцієнт AQL (в перекладі з англійської Acceptable Quality Level — прийнятний якісний рівень). За Європейським стандартом коефіцієнт не повинен бути нижче 1,5. Це означає, що з партії, наприклад, в 10 000 пар, вибірково перевіряється 630 одиниць. Саме їх і піддають руйнівним тестів: натягу водою, надування, мікробіологічному контролю, вимірювання рН. Якщо по закінченні перевірки кількість бракованих одиниць дорівнює 20 або менше, то вся партія допускається до продажу, за винятком виявлених бракованих виробів. При AQL 1,0 кількість бракованих одиниць повинно бути не більше 16.

Серед пацієнтів клінік все частіше зустрічаються носії вірусу гепатиту В і ВІЛ-інфіковані хворі. Вони, природно, потребують допомоги не менше інших хворих, але лікарі часто відмовляються оперувати їх. І відмова мотивована — боязнь заразитися, оскільки рукавички легко пошкоджується голкою або скальпелем. Спеціально для таких випадків розроблені надміцні кольчужні рукавички, стійкі до будь-яких порізів. Їх роблять з тих же матеріалів, що і куленепробивні жилети, пошкодити їх практично неможливо. Ці рукавички багаторазові: при контакті з інфікованим хворим надягають спочатку кольчужні рукавички, потім тонкі латексні. Захист від інфікування стовідсоткова, але чутливість рук, звичайно ж, не та. Через складність виготовлення рукавички надзвичайно дороги — вони по кишені лише багатим лікарням.

Дуже важливий момент, який є надзвичайно небезпечним як для пацієнтів, так і для медпрацівників, які користуються рукавицями, — це присипка для рукавичок. Вона знаходиться під невсипущим контролем авторитетної у США організації FDA (Управління з контролю за якістю харчових продуктів і медикаментів).

Витяг з Методичних рекомендацій по проведенню медичного догляду за пацієнтом, затверджених Міністром охорони здоров'я (Росія), розділ 1, Інфекційна безпека.

Зняття використаних рукавичок, халата, маски

Мета: попередити поширення мікроорганізмів, забезпечити інфекційну безпеку.

Показання до одягання латексних рукавичок:
— можливий контакт з кров'ю;
— контакт з насіннєвою рідиною або цервикальним секретом;
— контакт зі слизовими оболонками носа, рота;
— контакт з будь-якою біологічною рідиною, незалежно від наявності в ньому крові;
— контакт з предметами або матеріалами, забрудненими кров'ю або іншими біологічними рідинами;
— будь-яке порушення цілісності шкіри медсестри або пацієнта;
— можливий контакт з постільними приналежностями пацієнта.

Скупий платить двічі

В Європі давно забули про існування багаторазових рукавичок: відразу ж після використання їх викидають. У нас з-за фінансових проблем рукавички часто стерилізують і використовують повторно. Їх викидають тільки коли вони остаточно порвуться. Між тим дослідження показали, що витрати на стерилізацію пари рукавичок (обробка дезинфікуючими розчинами, використання автоклава, витрати на електрику і, звичайно, сестринський праця) перевищують вартість нової пари. Крім того, ніхто не знає, скільки разів можна стерилізувати рукавичку, щоб вона не втратила своїх захисних властивостей. З положення виходять, надуваючи рукавичку або опускаючи її в воду. Але цим «методом» дірку (або дірочку) на кінчиках пальців, де вона утворюється найчастіше, не виявиш. Вже після першого застосування 15-85 % рукавичок виявляються пошкодженими, в половині випадків дефекти не вдається виявити на око. Висновок однозначний і простий: при використанні повторно стерилізованих рукавичок життя медиків і пацієнтів піддається небезпеці.

Виписка з Стандартів по дотриманню санітарно-протиепідемічного режиму в ЛПЗ.

Стандарт «Обробка рукавичок»

Стерильні рукавички використовуються при проведенні хірургічних процедур. Оглядові рукавички використовуються при контакті зі слизовими оболонками, шкірою (Наприклад, ін'єкції, забір крові, стоматологічні процедури).

До оглядовим ставляться нові невикористані раніше рукавички, запаковані індивідуально або в коробці навалом (за умови правильного зберігання коробок). Як альтернатива оглядовим можуть використовуватися хірургічні рукавички, що пройшли глибоку дезінфекцію. При наданні стоматологічної допомоги на кожного пацієнта виділяється окрема пара рукавичок. При гінекологічних оглядах використовувати одноразові оглядові або стерильні рукавички.

Господарські рукавички застосовуються при обробці інструментарію, обладнання, а також забруднених поверхонь при проведенні поточних і генеральних прибирань.

В ході виконання ін'єкцій, при заборі крові, між пацієнтами руки в рукавичках необхідно обробляти.

1-й спосіб: шляхом протирання протягом 2 хвилин розчином 70-градусного спирту, або 1% розчином хлораміну, або яким-небудь дезінфектантом в еквівалентних концентраціях.

2-й спосіб: шляхом занурення рук у рукавичках на кілька хвилин (2 хвилини) в ємність з якимось дезінфікуючим розчином (концентрації вказані в 1-му способі).

Якщо при виконанні ін'єкцій, заборі крові на рукавички потрапила кров, то рукавички треба зняти і надіти іншу пару.

Етапи обробки рукавичок (стерильних)

1-й етап: перед зняттям рукавичок занурити руки на кілька хвилин в ємність з дезрозчином.

2-й етап: зняти рукавички, вивернувши їх навиворіт. Занурити в дезінфікуючий розчин на необхідний час експозиції.

3-й етап: вимити рукавички в миючому розчині, очищаючи внутрішню і зовнішню поверхні.

4-й етап: прополоскати рукавички в чистій воді, поки миючий засіб не змито.

5-й етап: перевірити рукавички на наявність дір, надувши вручну і потримавши під водою (якщо в рукавичках є отвір, то з'являться повітряні бульбашки).

6-й етап: висушити рукавички з внутрішньої і зовнішньої сторін перед стерилізацією.

7-й етап: перед стерилізацією рукавичок всередині і зовні пересипати тальком для оберігання їх від склеювання. Між рукавичками прокласти марлю. Кожну пару рукавичок загорнути окремо і в такому вигляді помістити в бікс.

8-й етап: стерилізація в паровому стерилізаторі, режим 120 °С, 45 хвилин.

Етапи обробки рукавичок (оглядових)

1-й етап: перед зняттям рукавичок занурити руки на кілька хвилин в ємність з дезрозчином.

2-й етап: зняти рукавички, вивернувши їх навиворіт. Занурити в дезінфікуючий розчин на необхідний час експозиції.

3-й етап: перевірити рукавички на наявність дір, надувши їх вручну і потримавши під водою (якщо в рукавичках є отвір, то з'являться повітряні бульбашки).

4-й етап: висушити рукавички з внутрішньої і зовнішньої сторін.

  1. Виконання етапів 1 і 2 гарантує, що обидві сторони рукавички будуть деконтаминированы.

  2. Залишки миючого засобу на рукавичках можуть порушити подальшу стерилізацію.

  3. Рукавички, залишаються мокрими протягом довгого часу, абсорбують воду і стають липкими.

  4. Відразу ж після автоклавування рукавички дуже крихкі і легко рвуться. Їх не слід використовувати протягом 24-48 годин, щоб відновилася еластичність і не виникла клейкість.
    Рукавички як можливий фактор передачі внутрішньолікарняних інфекцій


Рукавички, по-старому оброблені тальком, можуть перетворитися на джерело інфікування. Справа в тому, що про контакті з інфікованими ділянками хвороботворні мікроорганізми буквально прилипають до частинкам тальку. Діаметр цих частинок — від 7 до 30 мікрон, тому мікроорганізмів є де розміститися (наприклад, розмір вірусу поліомієліту — 0,04 мікрона, ВІЛ — близько 0,12 мікрона, стафілокока — близько мікрона). Потрапивши у відкриту рану, частинки тальку, населені вірусами і бактеріями, інфікують її. Але підхопити інфекцію і при непрямих контактах — тальк незримо осідає на медичних приладах, різних предметах (дверних ручках, фіранках, телефонних трубках і т. д.). Схожим чином відбувається повторне інфікування: заражені частинки цього порошку переносяться з однієї ділянки тіла на інший.

Крім того, ці частинки можна просто вдихнути — тальк розпилюється у повітрі, якщо хтось різко знімає рукавички або просто поплескує ними одна об іншу. Як довго небезпечні частинки будуть плавати в приміщенні, залежить від їх ваги, напряму повітряних потоків, вологості повітря. Відомо, що ми робимо приблизно 36 000 дихальних рухів на день. Дуже ймовірно, що разом з мікроскопічними частинками тальку в легені потраплять і хвороботворні мікроорганізми. Але і знижена дихальна активність (внаслідок інтубації, анестезії) — чинник ризику для пацієнта, тому що при повноцінному диханні механізм самоочищення функціонує на повну силу, чого не відбувається, коли дихання з тієї чи іншої причини угнетено.

Фахівці вважають, що навіть стерильний тальк таїть небезпеку, оскільки його частинки вбирають силікон, різні хімікати, ендотоксини і консерванти, які використовуються при виготовленні медичних рукавичок. Якщо названі речовини потраплять в область хірургічного втручання, вони теж можуть стати винуватцями інфікування, хоча і непрямими (будучи імунологічно активними, вони відволікають на себе захисні сили організму).

Сьогодні все більше фірм-виробників відмовляються від виготовлення опудренниє рукавичок, у Великобританії вони взагалі заборонені. Справа в тому, що, по-перше, потрапляючи в рану, частинки пудри (тальку або кукурудзяного крохмалю) стають острівцями активного росту бактерій. По-друге, пудра, яка, подібно зможу, накопичується до кінця дня у повітрі операційної, викликає кашель, тому у хірургів і операційних сестер напади бронхіальної астми трапляються набагато рідше, ніж у їхніх пацієнтів. І нарешті, пудра — основний винуватець подразнення шкіри, оскільки, видаляючи природну жирову змазку, вона сушить чутливу шкіру рук.

Тальк і крохмаль наносять на рукавички з єдиною метою — забезпечити їх надягання і не дати пальчикам злипнутися. Сучасні технології дозволяють досягти того ж ефекту з допомогою ретельного очищення латексу і покриття внутрішнього шару рукавички тонкою плівкою силікону.

Не виявивши на рукавичці звичної пудри, деякі сестри і лікарі вважають, що фірма-виробник просто заощадила на тальке. Насправді використання більш дорогих неопудренних рукавичок виправдано цілком і повністю.
Отже, ще раз: деякі неприємні моменти при роботі з рукавичками

Багато рукавички зроблені з латексу або пластику. Ці матеріали містять, до речі, не нешкідливі каталізують речовини, зазвичай покриваються спеціальними засобами, що полегшують одягання рукавичок. При тривалому зіткненні подібних речовин з шкірою рук є можливість виникнення таких негативних наслідків, як роздратування або інші алергічні реакції.
Роздратування

Звичайною допоміжної реакцією на дратівливі хімічні речовини при їх безпосередньому контакті з шкірою є дерматит. Дані показують, що близько однієї третини медпрацівників страждають цим захворюванням. Дерматит може бути викликаний або загострений, якщо засоби для миття рук у кабінеті недостатньо гарні і на руках залишилися гиперосмотические плями (плями підвищеного тиску) миючого речовини. Якщо кільця або години не зняті, під ними утворюються затерплі області (зупинка кровообігу), на яких також може виникнути дерматит.
Проблеми, викликані пудрою

Зазвичай рукавички і руки присипаються тальком або іншими засобами, абсорбуючими продукти потовиділення і полегшують зняття рукавичок з рук. Тальк може сприяти зростанню мікрофлори шкіри рук, що, можливо, спровокує поява шкірного висипу. Затримуючись в післяопераційних ранах, тальк може викликати гранульоматозні запалення, які можуть бути помилково прийняті за новоутворення. В абдомінальній хірургії залишки тальку можуть викликати перитоніт і продовжити термін загоєння рани. Тому рекомендується використовувати рукавички, в яких не використовується тальк.

Зараз використовуються інші засоби, призначені для того, щоб легше одягати і знімати рукавички: це цетил перидиум хлорид. Застосування даного засобу дозволяє уникнути згубних наслідків, а також володіє додатковими перевагами. Цей м'який дезінфектант вбиває деякі бактерії і віруси, тому може служити «мікробним» бар'єром всередині рукавичок.
Алергічний дерматит

Ще одним видом дерматиту, пов'язаних з носінням рукавичок, є алергічний дерматит. Цей вид дерматиту зустрічається рідко, але може виникати з-за підвищеної чутливості сповільненого та негайного типу до певної хімічної речовини.

Підвищена чутливість сповільненого типу є четвертим типом реакції підвищеної чутливості, і її виникнення пов'язане з центральної частини бічного шлуночка головного мозку. До появи таких симптомів, як пухлина, еритема, свербіж, освіта бульбашок і розтріскування шкіри, проходить 24-48 годин. Підвищену чутливість сповільненого типу можуть викликати багато хімічні речовини, включаючи феноли, пероксиди, органічні фарби. Дерматит даного типу лікують шляхом видалення подразника (в даному випадку — рукавички) і використання локальних стероїдів в особливо важких випадках.

Підвищена чутливість негайного типу є першим типом реакції підвищеної чутливості до гумових рукавичок, це дуже серйозна реакція, що зустрічається, на щастя, досить рідко. Вона виникає в результаті попередньої стимуляції первинного антигену, який потрапив у кров і викликав генерацію антитіл IgE (імуноглобулін). Ці антитіла зв'язуються з антигеном при повторній стимуляції. Комплекс «антиген — антитіло» пов'язується з базофильными клітинами і провокує гостру імунну реакцію, а в деяких випадках — анафілаксію. Звичайними симптомами є сильна пухлина, свербіж, пухирі на шкірі, а також можуть виникати серцева аритмія і ускладнення дихання. Найбільш поширеним антигеном, що дає цю реакцію, є латексний протеїни з низькою молекулярною масою.
Протеїни

Натуральний латекс містить безліч різних видів білка. Протеїни натурального латексу мають молекулярною масою, яка дорівнює 5; 14; 29; 46 Ка. Вміст протеїну в рукавичках з латексу може варіювати від 0,17 до 4001 мг/г латексу. Стимуляція з-за даних протеїнів може викликати алергію 1-го типу. Зрозуміло, голими руками працювати набагато зручніше, ніж в рукавичках, але тонкий шар латексу (неопрену, нітрилу, поліуретану) — поки що єдиний бар'єр між медиком і інфекцією.

Всі маніпуляції або їх етапи, при яких може відбутися забруднення рук кров'ю або іншими біологічними рідинами (зіткнення зі слизовими оболонками, пошкодженою шкірою пацієнтів, контакт з предметами і поверхнями, забрудненими кров'ю та іншими біологічними рідинами, проведення внутрішньовенних, внутрішньом'язових, підшкірних та інших парентеральних втручань), необхідно проводити в гумових рукавичках.

Усі пошкодження на руках повинні бути закриті лейкопластирем або напальчником. При роботі з ріжучими та колючими інструментами проявляти обережність. Голки по можливості закривати ковпачками. Використовувати пінцети.

Суворо дотримуватися правил особистої гігієни. Після процедури ретельно вимити руки в теплій воді з дворазовим намилюванням. Для рук мати окремий рушник або серветку, які повинні бути індивідуальними і змінюватися щодня.

Перед зняттям рукавичок їх необхідно обробити ваткою, змоченою в дезрозчині. Руки необхідно мити після кожного зняття рукавичок.

Рукавички повинні носитися усіма працівниками при контактах з кров'ю або виділеннями будь-якого пацієнта.

Окрема пара рукавичок повинна використовуватися для кожного пацієнта, щоб уникнути перехресного зараження.

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner